Vuoi avere una visione generale dell'offerta? [sq]

Scopri subito le nostre proposte. [sq]

Restorant à la carte

Restorantet në bordin e anijeve GNV propozojnë kuzhinë me shije mesdhetare, ku zona takohet me shijet ndërkombëtare me një zgjedhje të gjerë të pjatave të para, të dyta dhe ëmbëlsirave.

Ka gjithashtu oferta të menduara ekskluzivisht pët fëmijët.

Për momentin shërbimi i restorantit à la carte në linjat e Shqipërisë është pezulluar, Mbeten aktivë shërbimet bar dhe restoranti me vetëshërbim.

 

SICILIA

Pasta me sardele ka lindur ne Sicili ne mesin e shekullit te  IX , e cila duhet te jete zbuluar nga nje kuzhinier arab ne sherbim te gjeneralit  Eufemio nga Messina. Historia thote se  ne qytetin e  Mazara del Vallo, ne veshtiresi per furnizime, zbuloi kete pjate te mrekullueshme me ato qe pervec bukes apo brumrave, kishte ne dispozicjon: Sardelet, bocet e pishave dhe finokun e eger. Ne vazhdim receta, e perbere nga pasta, pasurohet  me therime buke te pjekura dhe rrush te thate.

SHIKONI MENUEN!
SARDEGNA

Kjo pjate, tipike ne zonen qendrore-lindore te  Sardenjes, quhet "l'Ogliastra", eshte nje pregatitje me baze patate ne te cilen tradita eshte shume e vjeter. Mbyllja komplekse, qe quhet "spighitta" (kallezat e grurit) sepse i ngjan kallzave te grurit, e ben kete pjate me te vertet "te mire", pregatitur vetem ne raste  shume te rendesishme apo per tu shkembyer me miq e te aferm njelloj sikur te ishte nje dhurate. Duket sikur pregatitet me rastin e festes se grurit, dhe forma si kallze gruri i dedikohet pikerisht kesaj feste.

SHIKONI MENUEN!
LIGURIA

Salsa e arrave ben pjese ne traditen e vjeter te gastronomise Ligure. Qe ne lashtesi, ne muajt e ftohte nuk mund te gjendej borziloku me te te cilin pregatitet tjeter salse tipike" Pesto", kjo ishte alternativa e preferuar per nje pjate te pare me baze frutat e thata ne tavolinat Gjenoveze. Eshte nje salse e bute dhe delikate, e pregatitur ne te ftohte, e cila shoqeron zakonisht ditet e festave.

SHIKONI MENUEN!
CAMPANIA

Pasta me midhje te bardha eshte nje pjate klasike e kuzhines bregdetare Italiane. Ekzistojne shume menyra te ndryshme, ne ndryshime te vogla, ne kultura te ndryshme gastronomike te rajoneve qe gjenden buz detit Mesdhe. Ne kete versjon ju prezantojme ate Napolitane, qe bashkon shijen e forte dhe te vecante te midhjeve te bardha, me aromen e domateve qershi te rritura ne diellin e Kampanjes.

SHIKONI MENUEN!
MAROCCO

Tek GNV respekti per traditat eshte njelloj si per sigurine: total. Shijo recetat tradicjonale Marokine te pregatitura nga shef  Moha ne nje ambjent te menduar per shendetin dhe mirqenjen tende.

SHIKONI MENUEN!